[vc_row][vc_column][vc_column_text]

US Fall Sports 2018

Field Hockey

Varsity Field Hockey

League: All-North Jersey

  • 2nd Team: Paulina Chartouni ’20

League: All-County

  • 1st Team: Paulina Chartouni ’20
  • 2nd Team: Lilah Gmyrek ’21
  • Honorable Mention: Ryan Rodgers ’19

League: All-League

  • 1st Team: Paulina Chartouni ’20
  • 2nd Team: Ryan Rodgers ’19
  • Honorable Mention: Lilah Gymrek ’21

Volleyball

League:  All-County

  • 1st Team: Autumn Leak ’19 and Audrey Leak ’20
  • 3rd Team: Jayna Waldman ’19
  • Honorable Mention: Shayne Foster ’21

League:  All-League

  • 1st Team: Autumn Leak ’19, Audrey Leak ’20, Linda Chen ’19 & Jayna Waldman ’19
  • 2nd Team: Isabella Brown ’21
  • Honorable Mention: Shayne Foster ’21

Tennis

Girls’ Tennis

League:  All-County

  • 3rd Team Doubles: Isabella Pizzillo ’19 and Alexa Tiflinsky ’21

League:  All-League

  • 1st Team Singles: Julia Aroesty ’20
  • 1st Team Doubles: Isabella Pizzillo ’19 & Alexa Tiflinsky ’21 and Caroline Yaffa ’20 & Gaby LoBue ’20
  • 2nd Team Singles: Olivia Greenberg ’19
  • Honorable Mention: Emma Schwartz ’19Soccer

Soccer

Girls’ Soccer

League:  All-League

  • 1st Team: Abigail Goodman ’20
  • 2nd Team: Paulina Quijano ’19, Sarah Roth ’21, Brianna “Katelyn” Moncion ’21 & Sidney Conner ’20
  • Honorable Mention: Tara Gabriele ’21

Boys’ Soccer

League:  All-County

  • 1st Team: Patrick Wright ’19
  • 2nd Team: Maxmilian “Max” Asteris ’20
  • 3rd Team: Brandon Rhee ’21

League:  All-League

  • 1st Team: Maxmilian “Max” Asteris ’20, Patrick Wright ’19 and Brandon Rhee ’21
  • 2nd Team: Justin Jo ’20 and Matt Park ’19
  • Honorable Mention: Michael Kuske ’19

Cross Country

Boys’ Cross Country

League:  All-League

  • 1st Team: Jeremy Bronstein ’19 Caleb Dalgetty ’21 and David Khym ’19
  • Honorable Mention: Ethan Scher ’22

Girls’ Cross Country

League:  All-League

  • Honorable Mention: Zoe Kapur ’21

US Winter Sports
2018-2019

Girls Winter/Indoor Track

League: North Jersey Interscholastic Conference (NJIC) Division: All-Conference

  • Honorable Mention: Caroline Lee ’20 (55 m)
  • Honorable Mention: Linsey Lam ’22 (Pole Vault)

Boys Winter/Indoor Track

League: North Jersey Interscholastic Conference (NJIC) Division: All-Conference

  • 1st Team All-League: Jeremy Bronstein ’19 (3,200 m)
  • 2nd Team All-League: Alec Hoffman ’19 (Triple Jump )
  • Honorable Mention: Ehren Layne ’19 (55 m)

County: Bergen County Coaches Association (BCCA)

  • 2nd Team All-County: Jeremy Bronstein ’19

Basketball

Girls Varsity Basketball

League: North Jersey Interscholastic Conference (NJIC) Division: Liberty

  • 1st Team All-League: Ryan Rodgers ’19
  • 2nd Team All-League: Sidney Conner ’20
  • 2nd Team All-League: Caroline Yaffa ’20
  • League Honorable Mention: Mya Most  ’19

Boys Varsity Basketball

League: North Jersey Interscholastic Conference (NJIC) Division: Liberty ** Dwight-Englewood 2018-19 League Champions **

  • 1st Team All-League: Jordan McKoy ’19
  • 1st Team All-League: Judah McIntyre ’19
  • 2nd Team All-League: Jayden Lemond ’22
  • 2nd Team All-League: Aidan Pink ’20
  • Honorable Mention: David Mager ’22

County: Bergen County Coaches Association (BCCA)

  • 1st Team All-County: Jordan McKoy ’19
  • 3rd Team All-County: Judah McIntyre ’19

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]